5 porad, jak odpowiadać na pytania o oczekiwania finansowe

Data aktualności: 08-06-2020

5 porad, jak odpowiadać na pytania o oczekiwania finansowe

Odpowiednia wycena swoich możliwości nierzadko sprawia kłopot – szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową i nie mają jeszcze dużego doświadczenia. Pytanie dotyczące preferowanych zarobków pojawia się na większości spotkań kwalifikacyjnych, dlatego warto zastanowić się wcześnie

1. Nie unikaj tematu finansów

Wiele osób odczuwa dyskomfort, gdy rekruter przechodzi do części związanej z ustaleniem przyszłej pensji. Zdarza się, że oczekiwania każdej ze stron różnią się, dlatego potrzebne są negocjacje. Warto wcześniej zrobić rozeznanie na temat wynagrodzeń w branży. Możesz na przykład - za pośrednictwem portalu Pracuj.pl - sprawdzić średnie zarobki na danym stanowisku.

2. Nie zaniżaj stawki

Pamiętaj, żeby zawsze podawać sumę adekwatną do Twoich kompetencji i doświadczenia zawodowego. Nie zaniżaj stawki tylko dlatego, żeby zdobyć posadę. Kwota nieadekwatna do kompetencji, wiedzy i doświadczenia będzie powodowała w późniejszym czasie frustrację oraz niezadowolenie.

3. Sprawdź raporty płacowe

Jak zarabiają osoby z tego samego sektora? Ta informacja z pewnością pomoże oszacować optymalny poziom wynagrodzenia, dlatego przed rozmową kwalifikacyjną warto zrobić dokładny research i zapoznać się z raportami płacowymi. Na stronie https://zarobki.pracuj.pl/ znajdziesz porównania zarobków w różnych branżach i zapoznasz się z rodzajami umów. Pamiętaj, że stawka brutto to wynagrodzenie zawierające podatek i składki ZUS, natomiast stawka netto to kwota po potrąceniu obciążeń.

4. Oszacuj koszty życia

Przed przystąpieniem do negocjacji z pracodawcą dobrze jest zanotować wszystkie ważne wydatki, które mamy na co dzień. To pozwoli zorientować się, jaka miesięczna suma będzie w stanie zapewnić komfortowe warunki życia – bez gorączkowego oczekiwania do następnej pensji.

5. Zwróć uwagę na świadczenia pozapłacowe

Oprócz standardowego wynagrodzenia w wielu firmach pracownicy otrzymują również benefity, np. pokrycie kosztów dojazdu do pracy, dodatkową opiekę medyczną, darmowy karnet na siłownię czy telefon służbowy. W trakcie negocjacji warto się dowiedzieć, jakie warunki proponuje pracodawca. Może się okazać, że mimo mniejszych zarobków oferta nadal będzie atrakcyjna.

Sprawdź, ile zarabiają inni na Twoim stanowisku na: https://www.zarobki.pracuj.pl

Najnowsze oferty

It Support/helpdesk

Miejsce pracy: Rzeszów

Nr ref.: OFERTA-25/03/2024/8137