5 porad, jak rozpocząć karierę bez doświadczenia

Data aktualności: 25-07-2019

5 porad, jak rozpocząć karierę bez doświadczenia

5 porad, jak rozpocząć karierę bez doświadczenia

 

Stawianie pierwszych kroków na rynku pracy bywa trudne i stresujące dla świeżo upieczonych absolwentów, którzy nie mają jeszcze doświadczenia zawodowego. Szukanie pracy nie musi jednak spędzać snu z powiek – wystarczy się do tego procesu odpowiednio przygotować, np. tworząc profesjonalne CV.

1.      Zadbaj o skuteczne dokumenty aplikacyjne

Wiele osób nie poświęca wystarczająco dużo czasu na właściwe przygotowanie  życiorysu i listu motywacyjnego. Tymczasem to właśnie pozytywnie rozpatrzona aplikacja będzie skutkować zaproszeniem na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zatem przyłożyć się do pisania CV, które powinno być przejrzyste, zwięzłe i wolne od błędów. Dokument należy również dostosować do konkretnego stanowiska pracy i wymagań stawianych w ofercie.

2.      Wykorzystuj czas na rozwój

Poszukiwanie zatrudnienia zajmuje sporo czasu i wiąże się z okresem oczekiwania. To doskonały moment, aby zająć się również samodoskonaleniem i rozwijaniem swoich kompetencji. Pomocne będą m.in. poradnikowe książki z dziedziny psychologii, audycje do słuchania lub motywacyjne wykłady – można je znaleźć w Internecie, np. na YouTube.

3.      Bierz udział w szkoleniach

Brak doświadczenia zawodowego wcale nie musi stanowić przeszkody w znalezieniu pracy. W podnoszeniu kwalifikacji i zdobywaniu nowych umiejętności pomogą rozmaite kursy – zarówno online, jak i stacjonarne. W ten sposób wykażesz się inicjatywą.

4.      Zaangażuj się w działalność non-profit

Wolontariat nie przynosi korzyści finansowych, ale pozwala zrobić coś dobrego dla innych, a przy okazji nauczyć się nowych rzeczy. Zdobyte referencje będą doskonałym punktem odniesienia w rozmowach z potencjalnym pracodawcą.

5.      Zweryfikuj swoje praktyczne umiejętności

Kiedy nie można pochwalić się kilkoma stanowiskami pracy w różnych firmach, najlepiej skupić się na cennych kompetencjach. Dzięki temu pracodawca będzie miał szanse przekonać się, że dużo zyska, zatrudniając danego kandydata. Przykładowo: zdolność zarządzania własnym czasem można omówić, przytaczając konkretną sytuację – nawet ze studiów bądź odbytego stażu. To samo dotyczy umiejętności twardych. Na przykład: wakacyjna praca za granicą albo wyjazd na stypendium pozwoliły rozwinąć kompetencje językowe.

Przeczytaj również: porady.pracuj.pl/zycie-zawodowe/kodeks-pracy-o-czym-mowi-i-w-czym-pomaga

Najnowsze oferty