7 trudnych pytań rekrutera – jak sobie z nimi poradzić?

Data aktualności: 25-07-2018

Wady i słabe strony, błędy popełnione w poprzednim miejscu zatrudnienia, nieudana współpraca z przełożonym – to tematy, które mogą wzbudzać w nas silne emocje. Mimo to starajmy się o nich mówić spokojnie i nie uciekajmy się do kłamstw. Warto też wiedzieć, jakich informacji nie musimy udzielać.  

Podczas spotkania rekruter chce uzyskać dane, które pomogą mu ocenić, czy jesteśmy właściwą osobą na dane stanowisko. Niektóre pytania mogą wydawać się trudne, dlatego warto wcześniej się do nich przygotować. Są też kwestie, o które rekruter nie powinien pytać, a my nie mamy obowiązku o nich mówić.

  • „Jaki był powód Pani/Pana odejścia z poprzedniej pracy?”

Zapoznając się z naszym świadectwem pracy, przyszły pracodawca będzie mógł przekonać się, w jaki sposób odeszliśmy z poprzedniej firmy. Dowie się np., że zostaliśmy zwolnieni dyscyplinarnie. Nie ukrywajmy takich informacji. Nie oszukujmy również w kwestii powodów zwolnienia.

  • „Jak układała się współpraca z przełożonymi w poprzednim miejscu zatrudnienia?

Wspominając o poprzednim pracodawcy czy bezpośrednim przełożonym, nie krytykujmy. Starajmy się mówić spokojnie i konkretnie również wtedy, gdy powodem naszego odejścia był mobbing. Nie wdawajmy się jednak w szczegóły. Rozpamiętywanie takich sytuacji przywołuje negatywne emocje.    

  • „Ile chciałaby Pani/chciałby Pan zarabiać?”

Pytanie o zarobki powtarza się na wielu rozmowach kwalifikacyjnych. Nie bójmy się mówić o oczekiwaniach finansowych, ale przedstawiajmy realistyczne propozycje.

  • Jak radzi sobie Pani/Pan z krytyką?

Przyjmowanie negatywnych uwag i wyciąganie wniosków – to istotne warunki rozwoju zawodowego. Warto się tego nauczyć. Odpowiadając na pytanie dotyczące naszej reakcji na krytykę, możemy wspomnieć np. o tym, że mamy świadomość swoich błędów i cenimy konstruktywne opinie.  

  • Czy uczestniczy Pani/Pan w innych procesach rekrutacyjnych?

Lepiej nie ukrywać, że mamy również inne propozycje pracy. Pamiętajmy jednak, by nie dawać do zrozumienia, że inne oferty są dla nas bardziej interesujące. Ubiegając się o pracę, nie stosujmy manipulacji, ponieważ możemy zniechęcić do siebie potencjalnego pracodawcę.

  • Jaki jest Pani/Pana stan cywilny?

Zatrudniający może poprosić nas o podanie informacji niezbędnych do identyfikacji. Stan cywilny się do nich nie zalicza. Zapytani o tę kwestię, możemy powołać się na przepisy prawa, które zabraniają ingerowania w tę sferę nie tylko rekruterowi, ale również pracodawcy.   

  • Czy w najbliższym czasie zamierza Pani/Pan powiększyć rodzinę?

Pracodawca nie może pytać nas także o plany prokreacyjne. Odmawiając odpowiedzi, zachowujmy się asertywnie i dyplomatycznie. W obliczu pytań o życie osobiste warto rozważyć dalsze ubieganie się o posadę w danej firmie.  

Od tego, jak odpowiemy na kłopotliwe pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, mogą zależeć nasze losy w firmie. Przygotowując się do spotkania z rekruterem, warto przemyśleć w szczególności trudne i nieprzyjemne zagadnienia.  

 

Źródło:https://porady.pracuj.pl/7-trudnych-pytan-rekrutera-jak-sobie-z-nimi-poradzic/

Najnowsze oferty