REJESTRACJA STUDENTÓW W URZĘDZIE PRACY

Data aktualności: 21-08-2018

REJESTRACJA STUDENTÓW W URZĘDZIE PRACY

Jednym z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej w urzędzie pracy jest zdolność i gotowość do podjęcia zatrudnienia. Nauka nie zawsze stanowi przeszkodę w podjęciu pracy, może jednak stanowić przeszkodę w rejestracji w urzędzie pracy.

Zgodnie z przepisami Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zarejestrować się jako osoba bezrobotna nie może student studiów dziennych.  Nauka bowiem nie pozwoli mu podjąć pracy w pełnym wymiarze – a to kolejny z warunków uzyskania statusu osoby bezrobotnej. Z takim wymiarem  zatrudnienia wiąże się również większość form wsparcia dostępnych w urzędzie.

Żeby uzyskać dostęp tylko do ofert pracy, student dzienny może zarejestrować się jako poszukujący pracy.

Absolutorium a rejestracja w urzędzie pracy

Osoby znajdujące się w dniu rejestracji na liście studentów dziennych uczelni nie spełniają warunków do nabycia statusu osoby bezrobotnej. Przyjmuje się jednak, że jeśli dana osoba uzyskała absolutorium, ale nie obroniła pracy końcowej oraz nie ma wyznaczonego terminu ewentualnej obrony, spełnia warunki uznania jej za osobę bezrobotną w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy.

Studenci dzienni, którzy już się nie uczą, ale mają wyznaczony termin obrony, zarejestrować się w urzędzie pracy ze statusem osoby bezrobotnej nie będą mogli.

Studia w formie niestacjonarnej a rejestracja w urzędzie pracy

Studenci zaoczni, ze względu na charakter nauki, mogą rejestrować się w urzędzie pracy jako osoby bezrobotne i korzystać z dostępnych form wsparcia.

Prawo do rejestracji ze statusem osoby bezrobotnej przysługuje również doktorantom. Muszą oni jednak spełnić jeden warunek: oświadczyć, że są zdolni i gotowi podjąć zatrudnienie. Oświadczenie składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.

Źródło: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, https://zielonalinia.gov.pl/-/rejestracja-studentow-w-urzedzie-pracy

Lista aktualności

Najnowsze oferty

FIZJOTERAPEUTA