Przed podpisaniem umowy. O co zapytać?

Data aktualności: 24-07-2018

Przed podpisaniem umowy. O co zapytać?

 

Chcesz zmienić firmę/stanowisko/branżę i …właśnie otrzymałeś ofertę pracy! Zanim ostatecznie powiesz: „tak”, dopytaj o kilka ważnych kwestii. Podstawowe informacje – uzyskane z ogłoszenia lub podczas krótkiej rozmowy z rekruterem – mogą okazać się niewystarczające.

W trakcie rekrutacji możesz dowiedzieć się więcej na temat firmy i jej działalności, stanowiska, na które aplikujesz i stawianych wymagań. Możesz również zadać rekruterowi pytania, np. o obowiązki, warunki zatrudnienia, zespół, możliwości rozwoju, system motywowania itd. Rozmowa toczy się również wokół oczekiwań finansowych.

Teraz, kiedy otrzymaliśmy ofertę podjęcia pracy, przyszedł czas na doprecyzowanie najistotniejszych spraw. Ile dokładnie będziemy zarabiać? To jedno z podstawowych pytań, które się nasuwają. Warto również dopytać, na jakie konkretnie benefity i udogodnienia będziemy mogli liczyć. Być może jakieś świadczenia pozapłacowe mogłyby nam zrekompensować niższe wynagrodzenie (np. sfinansowanie studiów podyplomowych, cennych kursów itd.). Premie, dodatki, prowizje – o tego typu rzeczy dobrze jest wcześniej dopytać, ponieważ warunki i zasady ich stosowania różnią się w firmach.

 

100 procent pewności

Przed podjęciem decyzji i podpisaniem umowy warto upewnić się, czy posiadamy wszystkie niezbędne informacje. Po złożeniu podpisu na dokumencie, może być za późno na zmiany. O co jeszcze zapytać? Oto przykładowe pytania:

 1. Od kiedy mam zacząć pracę? (czy firma „poczeka” na kandydata przebywającego np.  na 3-miesięcznym okresie wypowiedzenia, czy jest to praca „od zaraz”)
 2. Czy umowa będzie na czas określony czy nieokreślony?
 3. Kiedy pensja jest wypłacana, w jakim dniu miesiąca?
 4. W jakich godzinach będę pracować?
 5. Gdzie będę pracować, w którym biurze? (jeśli firma ma oddziały, filie, różne budynki w jednym mieście)
 6. Jak wygląda dzień pracy?
 7. Jak będzie wyglądać wdrożenie w obowiązki, pierwsze tygodnie pracy?
 8. Czy będę musiał odbyć jakieś szkolenia, kursy itd. w pierwszych dniach/tygodniach pracy?
 9. Czy będzie możliwość pracy zdalnej, np. jeden dzień w tygodniu/miesiącu?
 10. Do jakiego projektu będę przydzielony na początku zatrudnienia?
 11. Ile osób liczy zespół, do którego dołączę?
 12. Jakie narzędzia pracy będę mieć do dyspozycji?
 13. Czy zostanie mi przydzielony służbowy samochód/telefon?

To tylko wybrane kwestie, które można uściślić i doprecyzować – jeśli nie pojawiły się podczas wcześniejszych rozmów, w trakcie rekrutacji. Warto zrobić dokładną analizę – zastanowić się, co budzi nasze wątpliwości, niepewność, ciekawość i zanotować pytania. Dzięki nim utwierdzimy się w postanowieniu o zmianie firmy albo branży. Albo odwrotnie… postanowimy dalej szukać czegoś, co będzie bardziej adekwatne do naszych potrzeb.

 

 Źródło: https://porady.pracuj.pl/przed-podpisaniem-umowy-o-co-zapytac/

Lista aktualności

Najnowsze oferty