4 kroki do znalezienia pierwszej pracy po studiach

Data aktualności: 23-07-2018

4 kroki do znalezienia pierwszej pracy po studiach

Uzyskałeś już dyplom uczelni, a teraz przed Tobą kolejne ważne wyzwania? Szukając pracy, określ swoje wymagania dotyczące zatrudnienia. Jasny cel pozwoli stworzyć odpowiednie dokumenty aplikacyjne. Aby zwiększyć szanse na otrzymanie pracy, warto poszerzyć wiedzę o danej firmie jeszcze przed spotkaniem kwalifikacyjnym.

Szukanie pracy po studiach, w wymarzonej branży, może być długotrwałe i nużące. Nie warto się jednak poddawać – aktywne działanie i aplikowanie do firm to podstawa. Należy zadbać o profesjonalne przygotowanie do spotkania z rekruterem. Przedstawiamy 4 kroki, które przybliżą Cię do znalezienia pierwszej pracy po studiach.

• Określenie wymagań

Określ swoje potrzeby oraz wymagania dotyczące potencjalnego miejsca zatrudnienia. Wolisz elastyczny czas pracy, również w weekendy, czy wykonywanie obowiązków zawodowych wyłącznie od poniedziałku do piątku, o stałych porach? Zależy Ci na firmie, która umożliwia rozwój zawodowy? Chcesz działać w międzynarodowym środowisku i szlifować kompetencje językowe? Rozejrzyj się za ofertami pracy spełniającymi Twoje oczekiwania. Zastanów się również nad wynagrodzeniem za Twoją pracę.

• Profesjonalne dokumenty aplikacyjne

Przygotuj CV oraz list motywacyjny. Zadbaj o szczegóły oraz prostą i przyjazną szatę graficzną. Jeśli brakuje Ci doświadczenia – w CV możesz umieścić inne informacje, które świadczą o Twoich kwalifikacjach do wykonywania pracy na wymarzonym stanowisku. Mogą to być na przykład:

• wiadomości o uczestnictwie w stażach, praktykach oraz wolontariacie – nauki wyniesione ze stażu oraz praktyk zwiększą Twoje szanse w procesie rekrutacji. Przedstaw obowiązki i zadania wykonywane w ramach organizacji pozarządowych;
  • ukończenie kursów i szkoleń – umiejętności zdobyte podczas kursów oraz szkoleń mogą przydać się w pierwszej pracy. Certyfikaty będą dowodem Twoich ambicji oraz chęci do nauki;
  • zainteresowania oraz dodatkowe umiejętności, które przydadzą się w pracy – w wolnym czasie zajmujesz się tworzeniem grafik? Lubisz fotografować? A może masz uprawnienia przewodnika turystycznego? Informacje o zainteresowaniach mogą świadczyć m.in. o Twojej kreatywności oraz konsekwentnym i regularnym działaniu, np. w przypadku prowadzenia hobbystycznego bloga.

Pamiętaj o podaniu w dokumentach aplikacyjnych aktualnych danych kontaktowych.

• Przygotowanie do procesu rekrutacji

Gdy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną – odpowiednio się przygotuj. Zadbaj nie tylko o schludny i elegancki strój. Przed spotkaniem poznaj firmę – zajrzyj m.in. na stronę internetową, sprawdź oferowane produkty lub usługi, dowiedz się więcej o kulturze organizacyjnej. Podczas rozmowy z rekruterem wspomnij o tym, co wiesz na temat pracodawcy. Profesjonalne przygotowanie wywoła dobre wrażenie i zwiększy Twoje szanse na otrzymanie pracy.

• Aktywne poszukiwania

Szukanie pracy po studiach jest żmudne i nieefektywne? Nie poddawaj się, gdy rekruterzy nie dzwonią do Ciebie z propozycją spotkania lub zatrudnienia w firmie. Wyciągnij wnioski ze swoich działań. Może Twoje CV jest nieczytelne albo zawiera błąd w danych kontaktowych? Przeanalizuj dokumenty aplikacyjne oraz swoją postawę podczas spotkań z rekruterami. Zastanów się, w jaki sposób możesz podnieść swoje kwalifikacje i zadbać o dalszy rozwój. Nie narzekaj na brak pracy – w ten sposób jej nie znajdziesz. Aktywnie szukaj zatrudnienia i odpowiadaj na wybrane ogłoszenia.

Zródło: https://porady.pracuj.pl/4-kroki-do-znalezienia-pierwszej-pracy-po-studiach/

Lista aktualności

Najnowsze oferty

FIZJOTERAPEUTA